Tejmentes csokoládé házilag? Igen!
Nem kakaóvajat használok hozzá, hanem kókuszolajat, mert ez olcsóbb, és könnyebben beszerezhető. A kókuszolajból készített csoki abban különbözik a kakaóvajastól, hogy a felszíne nem annyira fényes, mint azé, és hűtőben kell tartani, mert szobahőmérsékleten lágyabb lesz.
Az elkészítése egyáltalán nem bonyolult. A munka kb. 20-30 percig tart, ezután már csak várni kell, amíg megszilárdul. A recept azért hosszú, mert igyekeztem mindent leírni, amivel segíthetek, hogy biztosan jól sikerüljön.
Az alábbi recept segítségével házi étcsokit tudsz készíteni.
Néhány jótanács, mielőtt nekikezdesz:
A hozzávalók szoba-hőmérsékletűek legyenek.
Vigyázz, hogy a csokoládét ne érje víz, mert összeugrik egy sűrű masszává, amelyből már nem lehet megfelelő keménységű csokit készíteni. A használt eszközök és edények se legyenek vizesek.
A túl párás és meleg környezet nem tesz jót ennek az édességnek.
Az, hogy mennyire lesz fényes a csokoládé felszíne, attól is függ, milyen szilikonformát használsz. Sajnos az én formáim csomagolása már nincs meg, így nem tudom megmondani, miből készült az a forma, amelyben fényes lett a csokoládé. A formák külseje alapján annyit tudok segíteni, hogy abban a szilikonformában, amelynek a belső felülete (ahová a csokit öntjük) matt volt, a bonbonok is mattak lettek. (Az ízük ugyanolyan jó volt, mint a fényeseké).
Én bonbonokat szoktam készíteni ezzel a recepttel, de ha nincs szilikonformád, egy alufóliával kibélelt műanyag dobozba is öntheted a csokimasszát.
A csokit mézzel édesítem, mert ezzel lesz a legkönnyebben harapható. Méz helyett használhatsz 25 g porrá őrölt xilitet is (ezt csak azoknak ajánlom, akiknek a szervezete már hozzászokott, nehogy hasmenés legyen a vége…). A xilittel készült csoki kissé keményebb, mint az, amiben méz van, és egy picit érezhetőek benne a cukorszemcsék, de ez is nagyon finom.
Hozzávalók (12-15 db bonbonhoz, a szilikonforma méretétől függően):
- 53 g olvasztott kókuszolaj;
- 53 g cukrozatlan, 20-22%-os kakaópor;
- 25-29 g méz, attól függően, ki mennyire édesen szereti;
- 1 csapott tk. vaníliapor.
Elkészítés
Mivel a csokoládéval gyorsan kell dolgozni, érdemes mindent előkészíteni:
1. Mérd ki az összes hozzávalót.
2. Készítsd a konyhapultra a szükséges eszközöket:
- egy lábast;
- egy akkora fémtálat, amekkora illeszkedik a lábas szájához;
- egy kézi habverőt, ezzel keverd majd össze a hozzávalókat, ne kanállal;
- egy kisebb szitát vagy szűrőt;
- egy szószoskanalat vagy kis merőkanalat;
- egy spatulát vagy hosszabb, legömbölyített fejű kést;
- a szilikonformát és alá egy kevés alufóliát, ami majd felfogja a lecsepegő csokimasszát.
3. Készíts helyet a mélyhűtőben, illetve a „rendes” hűtőben is, ahová majd beteszed a csokoládét.
És akkor jöhet a csokikészítés:
1. A lábasban melegíts egy kevés vizet.
2. A kakaóport szitáld át a fémtálba.
3. Amikor az első buborékok megjelennek a vízben, állítsd kicsire a lángot. Vedd le a fedőt a lábasról, és tedd rá a fémtálat. Ügyelj arra, hogy a tál alja ne érjen a vízbe.
4. Állandó keverés mellett öntsd kakaóporhoz a kókuszolajat. Amikor összedolgoztad, folytasd az intenzív keverést még 5 percig. Közben a tál alatt lehetőleg minél kevésbé forrjon a víz. Ha nagyon forr, át is lehet tenni a lábast a legkisebb gázrózsára, a legalacsonyabb fokozatra.
5. Öt perc után vedd le a tálat a gőzről, gyors mozdulatokkal add hozzá a mézet és a vaníliát, majd keverd még 2-3 percig. Az alapos keveréssel egyrészt jól összedolgozod a hozzávalókat, így másnapra nem fog kiülni a csoki felszínére a kókuszolaj vagy a kakaópor. Emellett így kissé le is hűl a csokoládé.
6. A szószoskanállal meregesd a csokimasszát a szilikon bonbonformába. A spatulával simítsd le a felesleges csokit a forma tetejéről.
7. A szilikonformát tedd 20 percre a mélyhűtőbe, majd rakd át a „rendes” hűtőszekrénybe. Már ekkor is ki lehet venni egy bonbont a formából, ha nagyon szeretnéd megkóstolni :), de a többit még 1 óra hosszat hagyd benne, hogy rendesen megkeményedjen. A csoki végleges állaga kb. 12 óra alatt alakul ki.
Tartsd a hűtőben a csokoládét.
Frissítés: kakaóvajjal is elkészítettem a receptet, pont ugyanúgy használtam, mint a kókuszolajat. A kakaóvajas verzió roppanósabb, nem olyan kemény, mint a kókuszolajos, és szobahőmérsékleten nem olvad meg. Ennek ellenére ezt is érdemes a hűtőben tartani, mert így nem képződik fehéres réteg a külsején, és nem lesz állott az íze.