Ez nem egy „csak három hozzávalóból” típusú étel, de a ragu lényege, hogy minél gazdagabb legyen :). Én gombát is teszek bele, de aki nem szereti, ki is hagyhatja.
A raguhoz 1-1 ek. borsika- és kakukkfüvet használok. Ezeknek a mennyiségével vigyázzunk, ne púpozzuk a kanalat! Mindkét fűszer intenzív ízű, ezért elég belőlük egy „sima” evőkanálnyi is.
Hozzávalók (4 személyre):
- 400 g sertéstarja vagy -comb,
- 150 g konzerv vagy mirelit zöldborsó,
- 150 g sárgarépa,
- 150 g petrezselyemgyökér,
- 150 g karalábé,
- 150 g zeller,
- 4 db tv-paprika,
- 3 nagy fej fehér csiperkegomba,
- 80 g vöröshagyma,
- 1 gerezd fokhagyma,
- 4 ek. olívaolaj (a lábas méretétől is függ),
- 3 mokkáskanál vörös borecet,
- 1 csapott ek. őrölt pirospaprika,
- 1/2 mokkáskanál füstölt pirospaprika,
- 1 ek. kakukkfű,
- 1 ek. borsikafű,
- só és őrölt fehér bors ízlés szerint (én 1 csapott tk. sót és 1 csapott mokkáskanál borsot teszek bele),
- 10 g barnarizs-liszt,
- 4 g nyílgyökérliszt,
- 4 dl víz.
Elkészítés:
1. Előkészítjük a hozzávalókat: a zöldségeket megtisztítjuk, a paprikát kicsumázzuk, majd mindet megmossuk. A vöröshagymát apróra, a többi zöldséget pedig – a fokhagyma kivételével – kis kockákra vágjuk. (Mivel nem egyszerre teszünk mindent a lábasba, én feldarabolás után külön szoktam tenni a hagymát a fokhagymával, külön a leveszöldségeket a paprikával, és külön a gombát.)
2. A húst megmossuk, és kockákra vágjuk.
3. Kevés olajon megpirítjuk a vöröshagymát és a fokhagymanyomón átnyomott fokhagymát.
4. Amikor a hagyma megpirult, hozzáadjuk a húst, és azt is pirítjuk, amíg kifehéredik (kb. 2 perc).
5. Ezután a sárgarépát, petrezselymet, karalábét, zellert és a tv-paprikát tesszük a lábasba, majd felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Megfűszerezzük, és az ecettel ízesítjük.
6. Közepesnél valamivel kisebb lángon, lefedve főzzük addig, amíg a sárgarépa majdnem teljesen megpuhul (kb. 35-40 perc). Ekkor következik a gomba. Ezzel addig főzzük, amíg minden zöldség és a hús is megpuhul (kb. 15-20 perc). Ha a ragu leve már nagyon elfőtt, egy kevés vizet is hozzáöntünk, hogy oda ne égjen.
7. Amikor minden megpuhult, jöhet a borsó. Ha mirelit borsót használunk, akkor egy szűrőben öblítsük át meleg vízzel, hogy a belőle kiolvadó víz ne hígítsa fel a ragut. Főzzük még kb. 5 percig, amíg a borsó átmelegszik, és puha lesz.
8. Ezután besűrítjük az ételt: a barnarizs-lisztet összekeverjük a nyílgyökérliszttel, majd a keverékhez adunk 1 ek. hideg vizet, és csomómentesre keverjük. A ragu levéből kiveszünk 4 evőkanálnyit, és jól elkeverjük a nyílgyökérlisztes lével. Ezután a raguhoz öntjük, folyamatosan keverve annak levét. Majd az egész ragut összekeverjük (gyengéden, ne törjük össze a főtt zöldségeket). Főzzük kb. fél percig, majd kapcsoljuk le a lángot.
Fogyaszthatjuk rizzsel vagy kölessel is.