Glutént és kukoricaszármazékot sem tartalmaz. Bármilyen gyümölcsből készíthetjük, én igyekeztem olyanokat választani, amik hosszabb ideig beszerezhetők frissen. Ha friss gyümölcsöket használunk, vegyük figyelembe, hogy az egyes gyümölcsöknek eltérő lehet a főzési ideje. Csak pár perc a különbség, mert a gyümölcsök általában nagyon rövid idő alatt megfőnek, mégis figyelni kell rá, mert míg pl. a körtének 5-6 perc kell, a szilva 1-2 perc alatt szétfő. Ezért azokkal kezdjük a főzést, amik hosszabb idő alatt puhulnak meg, a többieket pedig később adjuk hozzá.
Friss gyümölcsök helyett használhatunk befőttet vagy mirelitet is.
Hozzávalók:
- 220 g friss alma,
- 250 g édes körte,
- 250 g őszibarack,
- 170 g szilva,
- 8 dl langyos víz,
- 110 ml langyos mandulatejszín (mandulafőzőkrém),
- 1,5 csapott mokkáskanál fahéj,
- 1 csapott mokkáskanál vaníliapor,
- késhegynyi szegfűszeg,
- 1 csapott ek. rizsszirup,
- fél mokkáskanál só,
- 2 tk. 100%-os citromlé,
- 7 g nyílgyökérliszt.
Elkészítés:
1. A gyümölcsöket megmossuk, a magházukat, magjukat kivesszük, majd kisebb darabokra vágjuk őket. (Én nem szoktam meghámozni a gyümölcsöket, mert úgy szebben mutatnak a levesben, és kisebb az esély rá, hogy szétfőnek. Legfeljebb az almát, körtét akkor, ha ütődések vannak a héján.)
2. Az almát és a körtét felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sót, a rizsszirupot, a fahéjat, a vaníliaport, a szegfűszeget és a citromlevet. Felforraljuk.
3. A keményítőt a mandulatejszínnel simára keverjük.
4. Amikor a leves forr, kicsire vesszük a lángot, majd hozzáadjuk a barackot és a szilvát is. Kiveszünk a levesből 1,5 merőkanálnyit, jól elkeverjük a keményítős tejszínnel, majd folyamatos kevergetés közben a leveshez adjuk.
5. Megvárjuk, míg újra felforr, és 2-3 percig kis lángon főzzük. Ezután levesszük a tűzről, és lehűtjük.
6. Kihűlés után kóstoljuk meg és ízesítsük még, ha szükséges, mert a hideg ételekbe általában több fűszer kell, mint azokba, amiket melegen tálalunk.