A recept segítségével a zabkásafőzés alapjait tanulhatod meg, az ízesítést pedig tetszés szerint variálhatod. (Ha nincs időd főzni, görgess a recept aljára!) A zabhoz jól illik pl. a fahéj: egy almás-fahéjas zabkásával nem tudsz mellélőni.
A recept alapján készült mennyiség nem nagy adag, de mivel a zab eléggé eltelít, először érdemes kisebb adaggal próbálkozni, nehogy megfeküdje a gyomrod.
Mielőtt a főzéshez hozzálátnál, néhány hasznos infó:
- Gyorsítja a kásásodást, ha nagyobb lángon készíted, vagy ha kevergeted az ételt. Ezektől viszont ragadósabb is lesz a kása, amikor hűlni kezd.
- A kása álltában még sűrűsödik. Végleges állagát akkor éri el, amikorra teljesen kihűl. Ezért ne főzd készre, hanem akkor állítsd le, amikor még van rajta egy kevés folyadék.
- Készítheted növényi tejjel vagy vízzel. Növényi tejjel lehet, hogy kicsit ragadósabb lesz, de – ha édes kását főzöl – szerintem így ízletesebb.
Hozzávalók (1 kisebb adag zabkásához):
- 260 ml kókuszital;
- 35 g lágy (más néven apró szemű), gluténmentes zabpehely;
- egy kis csipet só;
- édesítő és fahéj vagy vanília, ízlés szerint (én 1,5 tk. természetes nádcukrot szoktam beletenni, ennek kissé mézes íze van);
- a tetejére: friss vagy aszalt gyümölcsök, magok, pirított kókuszchips, pirított, nagy szemű zabpehely, lekvár stb.
Elkészítés:
1. A kókuszitalhoz (vízhez) add hozzá a sót, az édesítőt és a fahéjat/vaníliát, majd a legkisebb gázrózsán forrald fel.
2. Amikor forr, szórd bele a zabpelyhet, keverd el és fedd le.
3. Várd meg, amíg újra forrni kezd (pár másodpercig tart), majd állítsd kicsire a lángot, és főzd addig, amíg már csak egy kevés folyadék van a lábasban (ez kb. 12 percig tart).
4. Gyakran nézz rá. A főzés kezdetén ne nagyon kevergesd, csak tologasd félre a fakanállal, hogy oda ne ragadjon. A főzés második felében kevergesd meg néhányszor.
5. Amikor a zabpehely beszívta a kókuszital nagy részét, de még van rajta egy kevés, vedd le a tűzről, és lefedve hagyd állni 10 percig.
6. Amikor letelik a 10 perc, valószínűleg még mindig lesz a lábasban egy kis folyadék. Jól keverd át a kását, tedd egy tálkába és hagyd hűlni. Mire fogyaszthatóra hűl (ez is nagyjából 10 percig tart) éppen jó lesz az állaga.
Ha egy kicsit sűrűbb lett a kelletétnél, egy kevés folyadékkal fel tudod hígítani.
Azoknak, akiknek nincs idejük főzni, ajánlom a főzés nélkül készült, úgynevezett „másnapos zabkása” receptjét.