Nagyon jól „működik” pl. paprikás csirke mellett. Én, ha csak úgy magában eszem, leheletnyit érzem rajta a hajdina ízét, de van, aki szerint nem érezhető.
Mivel nem tartalmaz tojást, nem olyan sárga, mint amilyet megszoktunk.
Az elkészítés módja ugyanaz, mint a hagyományos nokedlinél.
Hozzávalók (485 g nokedlihez):
- 168 g hajdinaliszt;
- 28 g kölesliszt;
- 4 g útifűmaghéjliszt;
- 5 g tápiókakeményítő;
- 3 g só (illetve ízlés szerinti mennyiség) a tésztába, és egy kevés a főzővízbe;
- kis késhegynyi szódabikarbóna;
- 3/4 mokkáskanál vörös borecet;
- 230 ml víz a tésztába, plusz a főzővíz;
- 0,5-1 tk. olaj (elhagyható).
Elkészítés:
1. Egy nagy lábasban vizet forralunk, és hozzáadunk egy kevés sót. Mindenképpen a vízforralással kezdjük, mert nem jó, ha a tészta áll (túl tömör lehet a nokedli). Mire a tésztát összeállítjuk, már forrjon a víz.
2. A 230 ml vízben elkeverjük a 3 g sót és a vörös borecetet.
3. Egy tálban összekeverjük a liszteket (ideértve a tápiókakeményítőt is). Hozzáadjuk a szódabikarbónát, és jól elkeverjük.
4. Több, kisebb részletben hozzáadjuk a vizes keveréket, és lazán összedolgozzuk. Ne keverjük sokáig, épp csak addig, amíg összeáll egy nem folyékony, de lágyabb tésztává.
5. Ezután rögtön kiszaggatjuk, nokedliszaggatóval vagy egy bevizezett, kis vágódeszkáról kanállal, a lobogó vízbe.
6. Addig főzzük, amíg a nokedlik feljönnek a víz színére (csak 1-2 percig tart). Főzés közben néhányszor keverjük meg, hogy össze ne ragadjanak. Ha kisebb a lábasunk, először csak egy adagot főzzünk meg. Amikor elkészült, vegyük ki egy szűrőbe, várjuk meg, míg újra felforr a víz, és folytassuk a főzést a következő adaggal.
7. Amikor a nokedli megfőtt, leszűrjük.
8. Én le szoktam öblíteni hideg vízzel, hogy ne legyen ragacsos. Ezután egy serpenyőt kikenek 0,5-1 tk. olajjal, és a nokedlit kis lángon kb. fél perc alatt átforgatom. Ezt nem muszáj megtenni, de ízesebb lesz tőle. Ha szükséges, sózzuk is meg egy kicsit.